Region Roshtqala, GBAO, Tádžikistán
Vodní elektrárna Sebzor – studie proveditelnosti
Projekt derivační vodní elektrárny Sebzor se nachází v regionu Roshtqala, Horský Badachšán, Tádžikistán.
Uvažovaný projekt vodní elektrárny se skládá z nového pevného jezu na řece Shokhdara, z jehož zdrže bude voda přivedena do elektrárny vzdálené přibližně 2,8 km. Elektrárna bude vybavena třemi Francisovými turbínami s instalovaným výkonem přibližně 10 MW. Očekává se, že elektrárna bude ročně vyrábět 72,5 GWh.
Společnost Sweco poskytla zákazníkovi komplexní studii proveditelnosti včetně několika klíčových služeb nezbytných pro vypracování projektu. Poskytnuté služby zahrnovaly topografický průzkum provedený pomocí bezpilotního letounu (UAV), hydrologickou studii, geologický a geotechnický průzkum včetně zhodnocení seismických podmínek. Kromě toho byly posouzeny také environmentální a socioekonomické dopady projektu.
Informace o projektu
- Místo
- Region Roshtqala, GBAO, Tádžikistán
- Období
- 2015 – 2016
- Klient
- Pamir Energy Company
- Obor
- Udržitelná energetika – hydroenergetika
- Služby
- Variantní technická studie proveditelnosti vodní elektrárny, zahrnující návrh stavební a elektromechanické části včetně přenosové soustavy,
hydrologická studie, geodetické zaměření (UAV),
socio-ekonomické a environmentální posouzení záměru, geologický a geotechnický průzkum. - Partner
- Sweco Energuide AB
- Cíle udržitelného rozvoje
- Cíl 7 Dostupné a čisté energie
Rozsah studie
V rámci poskytovaných služeb byly zvažovány tři hlavní varianty koncepce uspořádání vodní elektrárny. Tyto varianty byly zpracovány dostatečně podrobně na to, aby poskytly základní informace týkající se investičních nákladů a očekávaných technických překážek, se kterými se projekt bude muset vypořádat. Levobřežní varianta půdorysného uspořádání byla řešena návrhem náhonu formou betonového otevřeného kanálu zakončeného zdrží, z níž byla voda odváděna k turbínám třemi ocelovými přivaděči. Dále byly zpracovány dvě varianty na pravém břehu, u nichž byl tlakový přivaděč řešen formou tunelu nebo potrubí. Na základě výsledků topografického a geologického průzkumu a následně investičních nákladů stanovených pro jednotlivé varianty, byla vybrána výsledná varianta přivaděče jako tlakového potrubí.
Všechny varianty technického řešení zahrnovaly následující části MVE:
• jez
• vtokový objekt
• usazovák písku
• náhon / přivaděč
• ochrana proti vodnímu rázu
• strojovna
• VN rozvodna
• přenosové vedení
Nakonec byla podrobně zpracovaná varianta uvažující pravobřežní tlakové potrubí dále optimalizována tak, aby splňovala zejména provozní, ale i jiné požadavky investora a zejména též preferovanou úroveň investičních nákladů, aby byl projekt ekonomicky životaschopný.
Technické parametry
Hrubý spád 121,50 m
Návrhová hltnost turbíny 10,5 m³/s
Výkon MVE 10 MW
Typ turbíny vertikální Francisova turbína
Počet soustrojí 3 ks
Průměr přivaděče 2,6 m
Transformátory 110/35/6,6 kV
Elektrické vedení 110 kV a 35 kV